fbpx

ELEKTRİKLİ YER KESME

ELEKTRİKLİ YER KESME NEDİR?

Genellikle asansör, merdiven boşlukları ile döşeme kesilmesi işlerinde tercih edilen lastik tekerlikli tam otomatik ve yarı otomatik makineler ile gerçekleştirilen sistemdir.

Maksimum 52cm beton kalınlığına kadar inen bu sistemde iş güvenliği ön plandadır. Kesilecek yerin önceden fizibilitesi yapılarak gerekli önlemler alınmadan işe başlanmamalıdır.

NASIL YAPILIR?

Elektrikli kesme işlemine başlamadan önce iyi bir şekilde ölçü alınmalı ve ince hesaplamalar yapılmalıdır. Bu hesaplamalar sonucunda kesilmesine karar verilen yer, düzgün bir şekilde çizilmelidir. Zeminin kalınlığı da incelenmeli ve hesaba katılmalıdır. Daha sonra kesme makinesinin ucuna takılan elmas uçlu döner testere ile kesme işlemi gerçekleştirilebilir. Bıçağın soğutulması için su temin edilmelidir.

Yatay, düşey taşıma, gerekli aletler ve makineler, işçilik, genel giderler, zemin kalınlığına göre uygulanacak yöntemler gibi her türlü gerekli gider ve donanım yüklenici firma sorumluluğundadır.

Kesme işlemi derz ya da karot ile de yapılabilmektedir. Hangi makinenin kullanılacağına karar vermeden önce mutlaka işin yapılmasındaki amaç gözetilir. Eğer asfalt yolda onarım yapılacaksa, yola mümkün olduğunca az zarar vermek gerekir. Bunun için de derz ile kesmek daha avantajlıdır. Eğer yol tamamen sökülerek yeniden yapılacaksa o zaman da karot kullanılmalıdır.