fbpx

ELEKTRİKLİ YER KESME

ELEKTRİKLİ YER KESME NEDİR?

Genellikle asansör, merdiven boşlukları ile döşeme kesilmesi işlerinde tercih edilen lastik tekerlikli tam otomatik ve yarı otomatik makineler ile gerçekleştirilen operasyondur. Döşeme betonlar ve asfalt kesimler için bu yöntem kullanılır. Elektrikli, dizel ve benzinli olmak üzere üç farklı tipte makine ile operasyon gerçekleştirilir. Dizel ve benzinli olan makinelerde elektriğe ihtiyaç duyulmadığı için hemen her bölgede kullanılmaktadırlar. Ayrıca iş esnasında ayağınıza dolanan elektrik kabloları ya da elektrik kesintisi gibi sorunlarla karşılaşma ihtimali yoktur.

NASIL YAPILIR?

Her yöntemin kendine göre avantaj ve dezavantajlarının olmasının yanı sıra, kesilecek betonun özelliğine göre de bazen sadece bir yöntem ile kesim yapmak mümkündür. Uygun yöntemin seçimi sayesinde işlem için harcanacak süre kısalmakta ve maliyetler olabildiğince düşebilmektedir.

Beton döşemelerin kesiminde genellikle derz ile beton kesme yada hidrolik ile beton kesme yöntemleri kullanılmaktadır. Hidrolik beton kesme makinesi ile 60 cm derinliğe kadar beton döşemeleri kesebilmektedir. Daha fazla derinliğe sahip beton duvarlaırn kesim işlemi karot kesme ya da tel ile beton kesme yöntemi uygulanarak gerçekleştirilmektedir.

Beton duvarların kesilmesi işlemi için, kesilecek yüzey alanı fazla ise hidrolik kesme makineleri kullanılır. Hidrolik beton kesme işleminde, kesici kafa bir ray üzerinde hareket etmekte ve bu ray kesim yapılacak hatta paralel şekilde kesilecek yüzeye monte edilmesi gerektiğinden yüksek alanlarda ilave ekipmana ihtiyaç duyulabilir (vinç, platform vb. gibi). Hidrolik beton kesme yönteminde hazırlanma süresi diğer kesim yöntemlerine göre biraz daha uzun gibi gözükse de beton kesimi sırasından her hangi bir müdahale gerektirmediinden daha hızlı beton kesme işlemi gerçekleştirilebilir.