fbpx

HİDROLİK DUVAR KESME

UZAKTAN KUMANDALI RAYLI MAKİNE ile BETON KESME NEDİR?

Demir donatılı ve donatısız; yatay, dikey ve düşey  45º-90º-180ºlik açılarla çalışabilen hidrolik veya elektrikli kesme yöntemi olan bu operasyon şeklinde daha çok betonarme perdelerdeki kesme işlerinde kullanılan bir yöntemdir.

Genellikle perde beton kesimlerinde kapı ve pencere gibi yerlerin açılmasında kullanılır. Ray üzerinde hareket eden makine, uzaktan kumanda ile yönetilebildiği için en güvenli beton kesme sistemi olarak görülmektedir.

Maksimum 70cm beton kalınlığına kadar kesebilen bu sistem, hızlı ve ekonomik olması ile birlikte kesim sonrası tadilat gerektirmeyecek şekilde düz bir zemin bırakması nedeni ile de en çok tercih edilen yöntemdir.

NASIL YAPILIR?

Özel dizayn edilmiş bir rayın üzerinde hareket eden kesici üniteye bağlı testerenin hareketinden yararlanılır.

Makine, ray nereye monte edilmiş ise raya paralel olarak kesme işini yapar. Perde, döşeme, kolon, kiriş gibi betonarme elemanlar üzerinde sıkça kullanılmaktadır.

En önemli avantajları, titreşim olmadığından geriye kalan betonarmede çatlaklar oluşmaz. Klasik yöntemlerle karşılaştırılamayacak kadar hızlı ve sessiz bir yöntemdir. Hidrolik kesme makinesi, proje değişikliklerinde veya unutulmuş kapı, pencere ve asansör boşluklarının kesilmesi ile düşürülmesinde kullanılır. Zamandan tasarruf edilmesini sağlamakta olup operasyonu hızlı bir şekilde çözüme kavuşturur.

Betonun ve asfaltın herhangi bir nedenden dolayı kaldırılması gerektiği durumlarda ise yüzeyin tamamına zarar vermeden istenen alandaki betonu düzgün bir şekilde içerisindeki yapı ile birlikte keserek kaldırma işlemini gerçekleştirir. Kesilen yüzey düz bir yüzey olduğu için ekstra düzeltme işlemi gerektirmez. Bu yöntem bir nevi elmaslı kesme sisteminin hidrolik bir sistemle yapılmasıdır.