fbpx

TEL KESME

HİDROLİK ELMAS HALAT YÖNTEMİ NEDİR?

Elmas halat ile beton kesme günümüz beton kesme sistemlerinin en gelişmiş yöntemidir. Genellikle hidrolik duvar kesme makinelerinin kesemediği 70cm ve üzeri kalınlıktaki betonların kesilmesinde kullanılan bu yöntem ağır inşaat işleri olan köprü, tünel, baraj vb. yapıların genel veya lokal yıkımlarında tercih edilir.

NASIL YAPILIR?

Sistemin çalışma prensibi taşıyıcı sistemlerde elmas halatlar kullanılarak uygulanan özel bir kesim yöntemidir. Bu yöntem sayesinde kesim yüzeyi istenilen eksende düz ve pürüzsüz olmaktadır. Gücünü hidrolik üniteden alarak, aparatlarının montajıyla, beton kütle çevresinde dönen elmas kesicilerden oluşan tel (halat) desteğiyle kesim yapan bir sistemdir. Halatlı kesme uygulaması hidrolik yağ basıncının kontrollü ve sınırsız itme gücüdür. Kesme derinliğini sınırsız seviyeye yükselten telli elmas teknolojisinin sürtünmesi ile operasyon gerçekleştirilir.

Sunulanın aksine, bir tarafı hafriyatla, toprakla ya da beton blokla kapalı betonarme bloklarda demir boru ve çelik konsültasyon kesilmesinde de çözüm sunmaktadır. Halatlı beton kesme işlemleri yeni teknolojinin en iyi işlemlerinden biri olup, yüksek değerlerde kesme derinliğine ulaşabilen tek sistemdir. En önemli avantajlarından biri de sessiz ve hızlı olmasıdır.

Sistem, su altında da çalışabilir. Münferit, mütemadi ve radye jeneral temeller, kule vinç sabitleme beton kütleleri, kontrollü bina yıkımı alanları, yığma bina yıkımları, geniş ölçekteki parapetler, Kapı, pencere, şaft ve asansör yerleri ile yüksek boyutlu parapetlerde rahatlıkla çözüm odaklı operasyonlar düzenlenebilir.